pěstování Pravá vanilka (Vanilla planifolia) je popínavě rostoucí orchidej původem z Mexika. Známá je hlavně díky koření, které seš získává z fermentované tobolky (lusku), jež obsahuje aromatický fenolický aldehyd vanilin. Do poloviny 19. století měli Španělé monopol na výrobu a pěstování vanilky, díky tomu, že vanilka byla endemitem Mexika, opylovaná výhradně zde určitým druhem včel a kolibříků. Teprv v roce 1841 se vanilka díky vynálezu metody umělého opylování rozšířila i do jiných vhodných oblastí.

ze semen

Pěstování ze semen: je sice větší zábava a adrenalin, ale chce to hodně trpělivosti. Trvá třeba 5 let, než budete mít láčkovku, na které budou pořádně vidět láčky. Je to také mnohem náročnější, než začít pěstovat už vzrostlý a zakořeněný řízek - semenáček se snadno může stát terčem hnilob nebo plísní a potom se odporoučí velmi rychle. Výhodou jsou i nižší náklady pro získání rostliny.
Pro získání semen je potřeba samčí a samičí květenství. Samozřejmě, pokdu nechcete hybrid, tak by to musí být dva jedinci téhož druhu. Semínka je nejlepší zasadit do žívého rašeliníku - pak je i nejnižší šance napadení plísní nebo hnilobou, další možností je pouřít třeba cocopress a perlit. Kažopádně důležitá je vlhkost substrátu - ta by měla být udržovaná vlhká, ale ne přemokřená. Důležitá je i vlhkost vzduchu, ta by měla být velmi vysoká, čehož dosáhnete např. uzavření misky se semínky do plastového pytlíku. Pro klíčení je vhodné světlo, stačí stín nebo umělé osvětlení. Klíčení trvá od 4 týdnů do 1 roku, v závislosti na čerstvosti semínek. Největším nepřítelem při klíčení je, jak již bylo řečeno hniloba a plíseň, pro které představují vytvořené podmínky životní optimum. Někteří pěstitelé proto doporučují aplikovat fungicid, případně zředěný roztok heřmánku (Chamomilla). Po zhruba dvou letech dopručuji rostliny přesadit do vlastního květináče a umístit do skleníku nebo terária.
Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image

O úroveň výš

:: ze semen ::
Novinky

...

Vybrané foto

Nepenthes - info o pěstování,ze semen na Nepenthes.cz - láčkovky (nepenthes) a jiné masožravé rostliny - ukázky fotek