Vanilka-obecne

Pravá vanilka (Vanilla planifolia) je popínavě rostoucí orchidej původem z Mexika. Známá je hlavně díky koření, které seš získává z fermentované tobolky (lusku), jež obsahuje aromatický fenolický aldehyd vanilin. Do poloviny 19. století měli Španělé monopol na výrobu a pěstování vanilky, díky tomu, že vanilka byla endemitem Mexika, opylovaná výhradně zde určitým druhem včel a kolibříků. Teprv v roce 1841 se vanilka díky vynálezu metody umělého opylování rozšířila i do jiných vhodných oblastí.

Vanilka-pestovani

Substrát: Vzdušný lehký substrát (jako pro orchidee).

Světlo: dostatek rozptýleného světla, ale ne přímý sluneční úpal.

Zálivka: nepříliš vydatná, ale pravidelná, substrát lehce vlhký ne přemkořený. Vhodné rosení.

Vlhkost: Vysoká, ale roste i při nízké.

Hnojení: možno lehce přihnojovat hnojivem pro orchidee.

Množení: nejsnazší způsob je řízkováním (odstřihne se část s alespoň dvěma vzdušnými kořeny, které se zakoření).

Teplota: vyhovuje pokojová, přes zimu je vhodné teplota o pár stupňů nižší

Vanilka1

Pro kveteni je dulezite chladnejsi zimni obdobi. Kvete az ve veku nekolika let a kvety vydrzi na rostline pouhy den. Ten se nesmi prosvihnout a specialnim uchopem (nebo treba vypustenim kolibriku) by se mela rostlina opylit pokud chceme vypestovat lusky. Jsem zvedav, jetli nekdo z nas bude mit podobne starosti..:) Kazdopadne roste opravdu rychle, na vyplneni bilych mist ve vitrine s lackovkami se mi jevi jako idealni dekorace. Libi se mi ty vzdusne koreny, ve vlkhu chlupate, primo si lebedi v raseliniku, ale vanilku mam i mimo vitrinu a taky si nestezuje.

Kdyz uz sem se tady takhle rozepsal mimo tema, tak pridam jeste jeden poznatek, ktery jsem zjistil pri rizkovani: stava silne drazdi kuzi.

Vybrané foto

Fotogalerie,Vanilka na Nepenthes.cz - láčkovky (nepenthes) a jiné masožravé rostliny - ukázky fotek